Zdeněk Tmej - Publikace                                                                                  

 

                                                                            

Zdeněk Tmej - Fototorst       
Nejslavnější fotografický soubor českého fotografa Zdeňka Tmeje (*1920-2004) Totaleinsatz pochází z let 1942-44, kdy byl autor nuceně nasazen na těžkou fyzickou práci do polské Vratislavi. Své fotografie exponoval v extrémních světelných podmínkách a na místě záběry vyvolával. To je zachránilo při prohlídce gestapem, které obrázky považovalo za suvenýry. Hned po válce se ukázalo, že jde o zcela unikátní fotografie: žádná jiná takto informativně i umělecky svrchovaná obrazová výpověď o nacistické otrokářské praxi se neobjevila. Historicky cenné dokumenty vyšly poprvé knižně v úzském výběru s názvem Abeceda duševního prázdna bezprostředně po skončení války. Osobitost autorova vidění spolu s neutuchajícím zájmem o společenky závažný námět se staly podnětem k vydání dnešní nové knihy, v níž je možno tento fotografický celek publikovat v jeho plné šíři vůbec poprvé. Knihu sestavila a původními autorovými komentáři a biografií doplnila Blanka Chocholová, Autory textů jsou historička fotografie Anna Fárová a znalec novodobých německých dějin, historik Tomáš Jelínek.      

 

 

 

 

 

Zdeněk Tmej  The Alphabet of Spiritual Emptiness - Errata Editions

Books on Books #10
Zdenek Tmej: Alphabet of Spiritual Emptiness
Essays by Vladimir Birgus, Alexandra Urbanova, Jeffrey Ladd
Hardcover w/ Dustjacket, 172 pp, 9.5 x 7 in., 105 Duotone illustrations
ISBN: 978-1-935004-18-9
$39.95  Release date: February 2011


Zdenek Tmej's Abeceda Dusevniho Prazdna (The Alphabet of Spiritual Emptiness) published in 1946 enables a rare look, from a captive's perspective, inside a Nazi forced labor camp in Breslau, Poland during World War II. It is remarkable that Tmej, a Czech citizen made to work for the Nazi war effort for three years, was allowed to photograph at all, let alone describe the psychological stasis of his experience with the poetic voice that these portraits and still-lifes convey. Books on Books #10 presents every page spread from this extremely rare and fragile document including the original texts by Alexandra Urbanova translated for the first time into English.

 

 

 

 

Zdeněk Tmej  Archiv 1936 - 1998

Nakladatel: AF / Kant Praha, 1998

Text a koncepce: Blanka Chocholová
Rozsah: 68 Stran
První katalog mapující Tmejovo celoživotní dílo, vydán u příležitosti rozsáhlé retrospektivní výstavy na Staroměstské radnici v Praze, reprízované ve Slezském muzeu v Opavě  .
 

Ukázka z úvodního textu katalogu:

 Osobnost Zdeněk Tmej

Unikátní svědectví Zdeňka Tmeje (1920) ve formě fotografického deníku z totálního nasazení v německém lágru ve Vratislavi (1942-1944) tvoří ucelený soubor, jaký nemá v dějinách české ani světové fotografie obdoby.
Díky osobitému přístupu k fotografování, invenci i výjimečnému zvládnutí techniky Tmej daleko předstihl svou dobu. Společně s předválečnou reportérskou hvězdou Karlem Hájkem se jako jeho asistent stal spoluzakladatelem živé bezprostřední reportážní fotografie. Jeho dílo však nebylo dosud celkově zhodnoceno.
Patří ke generaci fotografů, která, poznamenána publikačními úspěchy v době protektorátu a těsně po válce, se po roce 1948 propadla do pekel, kam ji srazily socialisticko-realistické tendence v československé fotografii.  ...

 

 

 

 

 

Zdeněk Tmej -  Abeceda Duševního prázdna

rok vydání:1946
nakladatel:Zádruha, Praha
ilustrace:45 čb. hlubotiskem reprodukovaných fotografií
vazba: brožovaná s obálkou
formát:24,6 x 21,3 cm
počet stran:nestránkováno - 162 stran -  Abeceda Duševního prázdna,1946

 text: Alexandra Urbanová

Kniha patří k nejcennějším sběratelským exemplářům obrazových publikací 20. století,

v roce 2011 byla vydána v reedici Books on Books - Errata edition viz výše.


 

 Zeněk

 

 

 

 

 

   Zdeněk Tmej - Die Welt des Tanzes  

 

 

 

Zdeněk Tmej - Totaleinsatz, Edition Photothek

 

Publikování obsahu, fotografií nebo jejich částí podléhá autorskému zákonu a je zapovězeno bez předchozího souhlasu autora.

http://www.vaclavchochola.cz, Autor © Archiv B&M Chochola